Egy előző bejegyzésünkben arról írtunk, hogy hogyan tudtok jogilag rendezett körülmények között eszközöketkölcsönadni. Megosztottunk egy haszonkölcsön szerződés mintát is, ezt itt éritek el.
A bejegyzésünkkel kapcsolatosan több kérdés is érkezett hozzánk, köztük hogy lakás ingyenes használatba adására is használható-e a haszonkölcsön szerződés. A kialakult helyzet miatt több lakás is üresen áll, gondoljunk csak arra, hogy a turizmus által korábban eltartott Airbnb lakások jelenleg kihasználatlanul állnak. Tudomásunk van róla, hogy több lakástulajdonos is kölcsönadja a lakását olyanoknak, akik a munkájukból kifolyólag nem mehetnek most haza a családjukhoz (pl. a koronavírus megállításában tevékenykedő egészségügyi dolgozók). Szeretnénk ezt a szándékot azzal támogatni, hogy megírjuk, mire érdemes odafigyelni a lakás szívességi használatba adásakor, és egy szívességi lakáshasználati szerződés mintát is közzéteszünk a gyors és hatékony alkalmazás érdekében.
Tulajdonképpen használható a korábban közzétett haszonkölcsön szerződés minta is, de a lakások jellegükből adódóan némileg eltérő bánásmódot igényelnek, ezeket az alábbiakban foglaljuk össze.
Hogyan tekintsünk a szívességi lakáshasználatra?
Tekintettel arra, hogy a lakás használatát ingyenesen engedi át a kölcsönadó, evidensnek látszik a lakáshasználó lehetőségeit korlátozni az ellenérték fizetésével együtt járó lakásbérlethez képest (pl. időbeli korlátozások, egyszerűbb felmondási lehetőség, a lakás átalakításának korlátozása). Mindemellett fontos hangsúlyozni, hogy a lakáshasználó a lakást hasonló módon jogosult használni, mint a lakásbérlet esetén, tehát például a kölcsönadó nem zavarhatja a lakáshasználót a lakáshasználatban, a lakáshasználó engedélye nélkül nem jogosult a lakásba bemenni. Vegyük sorra a szívességi lakáshasználati szerződést érintő fontosabb kérdéseket.
Fontos hangsúlyozni, hogy a szerződésminta és a blogbejegyzés elkészítése során a jelenlegi koronavírus okozta veszélyhelyzet jelentette körülményeket vettük alapul, tehát az általános helyzethez képest igyekszünk olyan javaslatokat megfogalmazni, ami támogatja az életszerű segítségnyújtást (pl. nem tartjuk etikusnak a kölcsönadó részéről biztosíték igénylését a lakáshasználótól).
A szerződés
A jogszabályokban - köztük a Polgári Törvénykönyvben - hiába keresnénk a szívességi lakáshasználatra vonatkozó szabályokat, ez nem egy úgynevezett nevesített szerződéstípus. Tulajdonképpen több szerződésfajta elemei keverednek benne. Kicsit lakásbérlet, kicsit haszonkölcsön, de szerencsére a Ptk. lehetővé teszi főszabály szerint, hogy a felek szabadon állapodhassanak meg a szerződésük tartalmában.
A szerződés nem csak írásban, hanem szóban is létrejöhet. A szóban történő megállapodás nehéz helyzetbe hozza a feleket akkor, ha bármilyen okból (pl. eltérő emlékezet) nézeteltérés támadna a megállapodás tartalmára vonatkozóan, így mindenképpen javasolt az írásbeli formát választani.
Hasonlóan, mint a haszonkölcsön szerződésnél, érdemes rögzíteni a szívességi lakáshasználat célját, ez később több vita esetén is perdöntő jelentőséggel bírhat. Esetünkben a szerződés célja lehet a koronavírus járvány visszaszorításában dolgozó lakáshasználó lakhatásának biztosítása arra az időre, amíg a saját lakásába, vagy családjához nem tud visszamenni lakni.
A kölcsönadó
Jogosult ellenőrizni a lakáshasználat módját és szerződésszerűségét (pl. a lakáshasználó a szerződésben rögzített célnak megfelelően használja-e a lakást).
A kölcsönadónak lehetősége van a szerződést felmondani, ha a szerződés célja már megszűnt (pl. megszűnt a veszélyhelyzet és a lakáshasználó további elkülönítése már nem indokolt), vagy ha a saját körülményeiben olyan változás állt be, ami miatt szüksége van a lakásra (pl. megszűnt a korábbi lakhatása). Mindkét esetben javasolt tekintettel lenni arra, hogy a lakáshasználónak legyen megfelelő ideje más lakhatásról gondoskodnia.
Tekintettel arra, hogy segítségnyújtásról van szó, a szerződésmintát úgy készítettük el, hogy a lakáshasználó csak a saját közüzemi fogyasztásait köteles megfizetni, a lakás fenntartásával járó egyéb költségeket a kölcsönadó köteles teljesíteni (pl. közös költség). Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelenlegi helyzetben jelentős segítség lenne, ha a kölcsönadó állná a lakás teljes rezsiköltségét a veszélyhelyzet teljes időtartamára. Ilyen irányú kérés esetén ügyvédi irodánk díjmentesen vállalja a szerződés vonatkozó részének átfogalmazását.
A lakáshasználó
Tekintettel a lakáshasználat ingyenességére, különös gondosság terheli a lakáshasználót a lakás elővigyázatos használata körében.
A lakást csak a szerződés céljának megfelelően használhatja. Nem jogosult például azon családtagokat a lakásba befogadni, akiktől korábban elkülönítésre került, mivel a szerződésnek éppen az izoláció volt a célja.
Amennyiben a lakás használatára már nincsen szüksége, úgy visszaadhatja azt a kölcsönadónak.
A szerződésminta
Nagyszerűnek tartjuk, hogy az emberek ebben a formában is támogatják egymást a nehéz időkben, ezért biztosak vagyunk abban, hogy a kölcsönadó és a kölcsönvevő is egymással együttműködve fogják a lakáshasználattal kapcsolatos kérdéseket rendezni. Mi ezzel a bejegyzéssel és szerződésmintával szeretnénk hozzájárulni az együttműködés sikeréhez.
Az alábbi ikonra kattintva letölthető a szerződésminta >>
Oszd meg a cikket, ha tudod, hogy valakinek hasznos lehet:
Photo by deborah cortelazzi on Unsplash